Děti kreslily pro pacienty s RS

Strach, bolest, ale i naději znázornily stovky dětí a dospělých v soutěži Rozsviťme ČR na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou.


Akci organizoval Nadační fond IMPULS. Motivem pátého ročníku výtvarné a literární soutěže bylo kromě tradičních slunečnic i heslo „Co oči nevidí“. Kresby potěší klienty Domova sv. Josefa v Žirči, který pečuje o pacienty s roztroušenou sklerózou. „Letošní téma ‚Co oči nevidí‘ s roztroušenou sklerózou úzce souvisí, protože mnoho projevů není na první pohled vidět, například únava. Příznaky jsou zejména v počátku onemocnění nenápadné,“ říká organizátorka soutěže Kateřina Bémová z NF IMPULS.

Umělci se mohli zúčastnit výtvarné a literární soutěže. Za svou plastickou slunečnici z barevného papíru si pomyslnou zlatou medaili v kategorii předškoláků odnesla Edita z MŠ Bílovice nad Svitavou. V kategorii I. stupně získaly první cenu internetového hlasování děti ze ZŠ Jihlava. Mezi žáky II. stupně pak vyhrála Tereza ze ZŠ Zborovice. Výherci za své výtvory dostali ocenění v podobě dětské knihy Puntička autorky Evy Vychodilové, nákrčníků i ekologických lahví na pití.

O umístění rozhodovali jak lidé pomocí internetového hlasování, tak odborná porota. Děti použily k vyjádření svých pocitů nejen pastelky a štětce, ale také pera. V literární soutěži získala nejvíce hlasů povídka Slunečnice a já od Denisy z II. stupně ZŠ Edvarda Beneše v Písku. V kategorii středoškoláků si první místo odnesla Barbora z Žatce, cenu porotců získala Tereza z Chotěboře za báseň Skrytý vesmír.

Vedle dětí a dospívajících do soutěže poslali svá díla také amatérští umělci. V dospělé kategorii vyhrála cenu poroty Petra z Lounska. V básni popsala úděl pacientů s roztroušenou sklerózou. Cenu získala také 30letá Markéta Zvolánková z Plzeňska. „Osobně jsem potkala jen jednoho člověka, který se s roztroušenou sklerózou potýkal, nutno dodat, že obdivuhodně. Sama ale trpím jiným typem neurologického onemocnění,“ říká básnířka.

Členkou odborné poroty je již třetím rokem violistka Kristina Fialová. Na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou společně s NF IMPULS pořádá benefiční koncert. Výtěžek z jarního představení 2022 poputuje na psychoterapii nemocných a jejich rodin, která není plně hrazena ze zdravotního pojištění. „S roztroušenou sklerózou jsem se setkala v mé bezprostřední blízkosti přibližně před šesti lety. Tehdy jsem objevila také NF IMPULS, který pacientům pomáhá. O této nemoci se ještě pořád moc neví, ačkoli je bohužel stále více přítomna mezi námi,“ říká Kristina Fialová.

Roztroušenou sklerózou trpí v tuzemsku přibližně 22 tisíc lidí. O jejich povzbuzení a podporu se zástupci NF IMPULS snaží prostřednictvím kampaně Rozsviťme ČR, která odstartovala již na jaře sázením slunečnic a vyvrcholila právě výtvarnou a literární soutěží. „Věřím, že výtvory dětí i dospělých pacienty povzbudí a ukáží jim, že na svou nemoc nejsou sami. Kresby, které nám děti zaslaly, věnujeme Domovu sv. Josefa v Žirči. O lidi s roztroušenou sklerózou je tam skvěle postaráno a každý rok v Žirči společně sázíme slunečnice,“ říká Kateřina Bémová.

Kompletní výsledky soutěže a přehled všech děl do ní zaslaných ve všech kategoriích najdete ZDE.


Chtěl jsem udělat pacientům radost, říká školák Martin 

Devítiletý Martin z Frenštátu pod Radhoštěm se s roztroušenou sklerózou poprvé setkal ve čtvrté třídě – vyprávěla mu o ní totiž jeho třídní učitelka. Celé třídě popsala, jak se nemoc projevuje a že jsou pro pacienty obtížné i běžné úkony jako například zapnutí knoflíku nebo zavázání tkaniček. Martin se proto se svými spolužáky zapojil do výtvarné soutěže Rozsviťme ČR a společně namalovali pro nemocné obraz.

V soutěži, kterou pořádá Nadační fond IMPULS, se frenštátské děti ze 4.C umístily na druhém místě. „Když jsme ve třídě dělali výkres pro lidi s roztroušenou sklerózou, uvědomil jsem si, jak to mají těžké. Jsem rád, že se náš obrázek líbil,“ hodnotí úspěch Martin. Do soutěže děti zapojila jejich třídní učitelka Drahomíra Palionová. Věří, že malování na podporu pacientů její malé svěřence obohatilo. Ostatním učitelům i rodičům radí, aby se podobným těžším tématům nevyhýbali, a naopak o nich s dětmi otevřeně mluvili.

„Zakázaná by měla být odbývající fráze ‚na to jsi ještě moc malý/malá‘. Za dobu mé učitelské praxe jsem měla možnost pracovat s různými třídními kolektivy, ale nikdy jsem se nesetkala s tak empatickými a citlivými dětmi, jako je tomu v současné třídě,“ vypráví třídní učitelka a dodává: „V hodině čtení a výtvarné výchovy jsme si povídali o roztroušené skleróze. Děti měly spoustu otázek, které se týkaly tohoto onemocnění, a zároveň se téma stalo podnětem k další diskuzi, jak můžeme pacientům pomoci. Vlohy k soucitu a pochopení máme úplně všichni. Jen je nutné je v dětech rozvíjet.“

Úsilí malých umělců ocenili také zástupci Nadačního fondu IMPULS, kteří jim předali drobné dárky v podobě nákrčníků a ekologických lahví na pití. „Letošní téma ‚Co oči nevidí‘ dalo dětem více prostoru pro fantazii. Motivy očí propojily s tradičními slunečnicemi, které soutěž provázejí od samého počátku,“ říká za organizátory Kateřina Bémová z NF IMPULS.

Do malování se ve Frenštátě zapojili i žáci z 5.B pod vedením učitelky Terezy Mikeskové, která se o výtvarné soutěži dozvěděla právě od své kolegyně. „Dětem jsem ještě před samotným kreslením zkusila vysvětlit, jak mohou lidé s roztroušenou sklerózou vnímat svět. Jejich reakce byla lekcí pro dospělého. Samy se chtěly do soutěže zapojit, a tím pomoci nemocným lidem,“ popisuje s úsměvem na tváři učitelka.