S Puntičkou za novými výzvami

Ke Světovému dni RS vychází Puntička, pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách.


Neotřelý dárek ke Světovému dni roztroušené sklerózy připravila pro své čtenáře spisovatelka a novinářka Eva Vychodilová. Na podporu projektu Rozsviťme ČR vydává 29. května 2020 výpravný pohádkový příběh Puntička. Knihu autorka věnuje Nadačnímu fondu IMPULS, který se dvacet let zasazuje o podporu pacientů s roztroušenou sklerózou. Příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách nadchne zejména děti v předškolním věku a v prvních třídách školní docházky.

„Jsou to právě pohádkové příběhy, které dětem v období, kdy začínají chápat svět, pomáhají budovat si a upevňovat morálně̌ volní vlastnosti. Cílit na mladé publikum je významné i proto, že při diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy je nenahraditelná informovanost a včasná prevence," oceňuje přínosy nového literárního počinu předsedkyně správní rady NFI Kateřina Bémová.

Příběh víly Puntičky, jejího kočičího kamaráda Proužka a dalších hrdinů vymyslela úspěšná autorka knih pro děti i dospělé spolu se svou dcerou Klárkou. Inspiraci našly u lidí, kteří jsou nuceni vyrovnávat se od raného věku s nejrůznějšími hendikepy. „Víla v dětství utrpěla tragickou nehodu, kvůli které jí přestala fungovat křídla, a proto musí na své pouti překonávat nové výzvy, podobně jako lidé s nevyléčitelnou nemocí. Oblíbenými květinami léčitelky a bylinkářky Puntičky jsou slunečnice, které jsou symbolem naděje a rovněž symbolem letos již 4. ročníku kampaně Rozsviťme ČR,“ vysvětluje Eva Vychodilová.

Projekt Rozsviťme Českou republiku, který je vedle každoročního Maratonu s roztroušenou sklerózou druhou vlajkovou lodí Nadačního fondu IMPULS, si klade za cíl rozsvítit pacientům jejich dny. „Slunečnice sázíme po celé republice, na veřejných prostranstvích, ale třeba i v mateřských školách. Jelikož roztroušená skleróza často propuká v mladém věku, je právě včasná osvěta jedním z nejdůležitějších aspektů,“ doplňuje autorka. Během léta a podzimu se pak stovky dětí po celé republice již potřetí zúčastní výtvarné a literární soutěže s podtitulem „Pojďte s námi do pohádky“, jejímž ústředním motivem je právě slunečnice.

Knihu ilustrovala Michaela Susová, maminka jednoho z dětí z mateřské školy, která se do projektu Rozsviťme ČR zapojila hned v jeho začátcích. K dobrodružnému příběhu o přátelství, pomoci a nových výzvách namalovala na osm desítek barevných ilustrací. „Učím výtvarný obor na Základní umělecké škole a mým dlouholetým snem bylo ilustrovat dětskou knihu. Těší mě, že jsem si ho splnila díky knížce, která má navíc dobročinný přesah,“ říká ilustrátorka.

Kniha vychází 29. května 2020 v nakladatelství KAVA-PECH, stojí 377 Kč a objednat si ji můžete u nás v NFI, na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a k dostání bude rovněž v distribuční síti Kosmas a u všech dobrých knihkupců.

A na co se můžete těšit? Krátká ukázka z připravované knihy: 

„Hlavně hlavu vzhůru, rozum do hrsti a strach do pytle, že, tati," drmolila nahlas víla, zatímco zalévala meduňku v hrníčku vroucí vodou. Najednou uslyšela známé jemné ťukání na okno. Byla to muška Zlatuška, která smluveným znamením narážela do skleněně tabulky. Puntička utíkala své kamarádce rychle otevřít. 

Přečtěte si celou kapitolu Muška Zlatuška.

Pomozte dětem učit se nebát, pomozte dětem pochopit...