Děti nakreslily stovky slunečnic

Stovky slunečnic namalovaly děti mateřských a základních škol, desítky literárních prací poslali mladí lidé i dospělí pro kampaň Rozsviťme ČR, za níž stojí NF IMPULS.


Účelem je pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou (RS), symbolem projektu je právě slunečnice. Potěšte se v chladných a deštivých dnech a hlasováním podpořte díla, která vás nejvíce zaujala. Rozsviťme ČR je osvětový projekt a výtvarná a literární soutěž s mottem "nikdy není brzy se naučit nové věci" jsou její součástí. Na konci jara v mnoha městech zasadili pacienti se svými rodinami i přáteli slunečnice, které již 4. rokem upozornily na toto nevyléčitelné onemocnění.

„O nemoci, za níž lidé nemohou, stále panuje řada mýtů. Jsou dokonce lidé, kteří RS podceňují a neléčí se. Právě včasná léčba zachrání 20 až 30 let aktivního života. Roztroušená skleróza je velmi vážná diagnóza, která může zasáhnout do života každého z nás. Čím více o ní budeme vědět, tím lépe se s ní pak můžeme vypořádat. Těší nás, kolik dětí nám poslalo své obrázky slunečnic. Tato květina symbolizuje naději pro pacienty s roztroušenou sklerózou,“ říká za organizátory soutěže Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS a dodává: „Ve většině škol dětem o soutěži řeknou učitelé a vysvětlí jim, co je to roztroušená skleróza a jak mohou pacienty pomocí kreseb podpořit. Proto jsme rádi, že kampaň svou tvorbou opět podpořily školky a školy. Nikdy totiž není brzo naučit se důležité věci,“ uzavírá Kateřina Bémová.

V rámci soutěže připravil NF IMPULS besedy, povídání, hry, kdy se děti (i mladí lidé) seznámí s příznaky RS, projevy a úskalím individuality projevů, dozvědí se informace, které mohou znamenat zásadní význam pro život jejich či jejich blízkých. Co to je, když se řekne roztroušená skleróza? Co to znamená, když má babička, maminka nebo teta RS? Když maminky kamarádka je unavená a zakopává? A ten pán odvedle špatně mluví a občas se motá? A proč se nebát o všem mluvit. A pro ty starší? Přiblížit svět, který ovlivňuje nevyléčitelná nemoc a mění životní hodnoty, postoje i další směřování. Nebát se být otevřený… Dnes se rodí budoucnost, to, co dnes zasadíme, budeme jednoho dne sklízet. 

Pacientů s roztroušenou sklerózou každoročně přibývá, vzplanutí nemoci nemohou nijak ovlivnit. Podle prof. MUDr. Evy Kubala Havrdové, CSc. z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN nemoc lékaři zatím i přes velké pokroky v léčbě neumí vyléčit. Umí ji však tlumit nebo pozastavit. „Současné léky napomáhají ke stabilizaci nemoci. Působí protizánětlivě, to znamená, že mají schopnost pouze potlačit autoimunitní zánětlivé procesy, při nichž dochází k ničení nervových vláken v mozku a míše. Žádný z těchto preparátů bohužel zatím neumí přetržená vlákna znovu obnovit. Pokud se nám ale podaří zánět zastavit, tak můžeme vlákna ochránit a proces jejich dalšího poškozování utlumit. Proto čím dříve na nemoc přijdeme a čím dříve protizánětlivé léky nasadíme, tím více let kvalitního života pacientům dáváme,“ říká prof. Kubala Havrdová. Podle ní je u lidí s RS důležitá také změna životního stylu. Měli by přestat kouřit a začít pečovat o svou fyzickou a psychickou kondici.

Pacientům a jejich blízkým se snaží pomáhat Nadační fond IMPULS, který za dobu své existence poskytl desítky milionů korun na výzkum nemoci, fyzioterapii i psychoterapii, nákupy přístrojů i osvětu. Zároveň je zřizovatelem celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). Práce fondu se neobejde bez finanční podpory firem ani soukromých osob. Příspěvek lze zaslat na účet číslo 19-2833670227/0100. Je také možné využít možnosti dárcovských SMS. „Peníze, které vybereme, okamžitě putují tam, kde pomohou co největšímu počtu pacientů a pomáhají jim žít plnohodnotný život RS navzdory.

Poslaná díla potěší a zahřejí u srdce. Na tomto odkazu najdete desítky milých a krásných obrázků - z některých na Vás dýchne léto a slunce, z některých trochu nostalgie, některé Vás chytí u srdce. Rozhodně vyloudí úsměv na rtech a skutečně potěší. Pokud Vás některý z obrázků zaujme, hlasujte a zase potěšte malého či většího autora. Některé z obrázků jsou od dětí z dětského domova.

Děkujeme všem, kdo pomáháte, kdo jste podali pomocnou ruku, komu není lhostejný osud lidí s roztroušenou sklerózou, a ať už budete hlasovat pro Markétku, Josefínku nebo Robina, věřím, že i vás potěší a na chvíli vrátí do prosluněného léta obrázky, které děti nakreslily se srdcem na dlani,“ dodává Bémová.