Po celé republice rozkvetly slunečnice

2. ročník osvětové kampaně Rozsviťme ČR podpořil pacienty s roztroušenou sklerózou.


"Pověz mi o tom a já zapomenu, ukaž mi to a já si to možná zapamatuji, zapoj mne a já pochopím." Indiánská moudrost

... nepředvídatelná, neuchopitelná, rozličná, plíživá, únavná, ochromující, omezující, brnivá, rozostřující, nenakažlivá, bez jasné příčiny nevyléčitelná, přesto ne beznadějná... Taková je RS očima těch, které provází životem.

„Buďme si blíž“ bylo téma pro světový den RS, v jehož rámci se pořádal druhý ročník osvětové kampaně Rozsviťme ČR. Zasadit slunečnici a tím symbolicky rozzářit dny těm, jejichž život je těsně spjatý s nevyléčitelnou nemocí přišly desítky lidí ve dvanácti místech po celé České republice. Podpořili své blízké, přátele, všechny nemocné a jejich rodiny, protože to není jenom život zarámovaný RS, ale také život s RS skrze blízkého člověka. 

Šířit povědomí o roztroušené skleróze, jejích příznacích, závažnosti a možnostech, které nemocní mají, je cílem kampaně. Pravdivé a důležité informace o nemoci, upozornit na problém podceňování a zlehčování. I v dnešní době je třeba bourat mýty a tabu o RS, bránit šíření polopravd a pověr (například těhotenství a děti).

Život s RS? To, co se nás každý den, každou hodinu i minutu, právě teď, dotýká.

Je to nákup v samoobsluze, jízda metrem nebo jen čtení knížky. Zavázání tkaničky a třeba i zapnutí knoflíku. Pro zdravého člověka samozřejmosti... Setkání v rámci akcí ke Světovému dni RS s happeningem v podobě sázení slunečnic, setkání, která jeden den prodlouží na celý rok.

Rozsviťme ČR propojuje světy a otevírá nové možnosti. Pro všechny. Nejen nemocné a jejich rodiny, ale také pro všechny ostatní, kterým ukazuje, že jsou tu lidé, kteří se nevzdávají.

Zasadili jste si také svoji slunečnici? Kdyby se nám podařilo spočítat všechny slunečnice v zahradách, truhlíkách i na polích, možná bychom zjistili, že každý z dvaceti tisíc má svoji slunečnici, nebo i dvě, tři… Slunečnici jako povzbuzení těm, kdo jsou stateční nemoci navzdory.

Na jedné straně výzva a ruku v ruce s ní  jde poděkování. Všem, kteří podporují – jakýmkoli způsobem - nemocné s roztroušenou sklerózou. Děkujeme!

Nepřehlédněte: ZAPOJTE SE DO 2. ROČNÍKU SOUTĚŽE ROZSVIŤME ČR.


Za partnerství v rámci Světového dne RS děkujeme společnostem: