Vítězové slunečnicové soutěže se radují z cen

Diplomy, balónky i povídání o roztroušené skleróze rozsvítily české školy a školky.


Začátkem prosince jsme v Jihlavě, v pražském Chodově a Radotíně a nakonec ještě v Kouřimi navštívili přímo ve školách a jedné škole mateřské děti, které se umístily v naší soutěži Rozsviťme ČR. Vítězům v malovacím a fotografickém klání jsme nejen předali diplomy, odměny i balónky, ale také si s nimi povídali o roztroušené skleróze.

Všechny děti, ať už to byli třeťáci, čtvrťáci, páťáci nebo sedmáci, byly úžasné, aktivně se zajímaly o všechny informace o této nevyléčitelné nemoci, ptaly se a někde dokonce přinesly z peněženky korunky na podporu pacientů s RS. Také se zpívalo a četly se ukázky z knihy Benjamín o chlapečkovi, jehož maminka onemocněla právě ereskou.


S fotografií zabodovala 4. A z Chodova

Ve fotografické části soutěže zvítězila s fotografií zasazených a vzrostlých slunečnic třída 4. A z Chodova na Praze 4. Slunečnici si zasadil každý ze třídy. „Sázeli jsme na konci školního roku, děti se o rostlinky měly o prázdninách starat. V září se nám podařilo do školy přinést tři slunečnice v květináči. Někteří žáci je totiž v létě přesadili do země,” vysvětluje třídní učitelka Mgr. Petra Malcová. Děti za vítězství dostaly diplom, poukaz na návštěvu ZOO a další drobné odměny.  Zároveň na 2. místě v malovací části soutěže skončila jedna ze žaček stejné třídy.

„Děti jsou z vítězství nadšené a na výlet do ZOO a z cen, kterými byly odměněny, se moc těší,” říká učitelka a dodává: „Vyprávěla jsem jim skutečný příběh o člověku, který má RS, co mu tato nemoc způsobuje, jak ho omezuje. Pustili jsme si i video o RS z pořadu Medicína pro 21. století. Debatovali jsme o tom, jak nemocem předcházet, co sami můžeme udělat pro sebe a pro druhé. Sázení slunečnic, kterého jsme se zúčastnili v rámci projektu Rozsviťme Českou republiku a pak i účast v soutěži, měly vzdělávací charakter.”

Také v kouřimské ZŠ Miloše Šolleho paní učitelka vysvětlovala smysl soutěže dětem na příkladech. „Zájem u dětí vzbudil fakt, že RS onemocní nejčastěji ženy ve věku jejich maminek,“ říká Mgr. Marie Bílková, která učí na ZŠ v Kouřimi výtvarnou výchovu a která děti při malování vedla. Slunečnice podle ní symbolizuje optimismus, který je pro pacienty s roztroušenou sklerózou nutný, aby se s touto vážnou diagnózou mohli poprat. A to bylo i úkolem dětí – vlít svými výtvory nemocným radost do žil, což se jim společnými silami povedlo.


Vítězné slunečnice z Kouřimi zdobí zdi seniorům

V malovací části soutěže na celé čáře zvítězily slunečnice jak od van Gogha dvou třináctiletých školaček právě z kouřimské školy – Nely Barabášové a Elišky Holé. Obrázek, který vyhrál v soutěži na podporu lidí s roztroušenou sklerózou, si vystavili senioři v kouřimském Domově pro seniory U Pražské brány.

„Jsem ráda, když můžu někomu pomoct. Touto soutěží to pro mě bylo vlastně jednoduché a udělalo to radost i mě. Každá, i malá pomoc, je dobrá a je potřeba, aby lidé o této nemoci věděli,“ říká Eliška. Tvoření obě dívky velmi baví, a protože jsou kamarádky, byly nadšené, že se mohou do soutěže zapojit ve dvojici. „Jsem moc ráda, že jsem se takhle umístila, ale mnohem důležitější je, že projekt pomůže,“ říká Eliška a její kamarádka Nela dodává: „Nedoufaly jsme v úspěch, proto je pro nás vítězství třešničkou na dortu.“

Nela dokonce roztroušenou sklerózu zná osobně z blízkého okolí, má ji už od mládí její babička, která se osobně zúčastnila předávání diplomů a cen. „Vím, že je to nemoc celoživotní a že léčbou se dá stav nemocného stabilizovat. Někdo ale bohužel zůstává na invalidním vozíku,“ uzavírá Nela.


Porota neměla jednoduchou práci

Porota, v níž usedla violistka Kristina Fialová, výtvarnice a sochařka Zuzana Čížková a fotograf Aleš Zajíček, a hodnotila všechny fotografie i obrázky, neměla jednoduché rozhodování.

Jak vybrat nejlepší z nejlepších, nebylo ani podle jednoho z nich vůbec snadné. Jak vybrat jen pár tam, kde máte chuť vybrat všechny. „Od Boha mají výtvarně naděleno všichni a při rozdáváni talentu stáli jako první v řadě,“ řekla o všech soutěžících, a nejen těch oceněných, Zuzana Čížková. Celý rozhovor s výtvarnicí čtěte ZDE

To, že by si zasloužily vyhrát všechny děti, uvedla i Kristina Fialová. Rozhovor s ambasadorkou soutěže čtěte ZDE. Aleš Zajíček zase prozradil, že by si klidně pověsil všechny soutěžní obrázky domů na zeď. Rozhovor s Alešem najdete ZDE.


Děkujeme, že nejste lhostejní

Závěrem dovolte poděkování od celého Nadačního fondu IMPULS, které patří všem, co jste nám poslali obrázek, fotografii, kdo jste si zasadili svoji slunečnici. Poděkování patří dětem, rodičům a také jejich paním učitelkám. Všem, kteří berou vážně vzkaz, že není nikdy brzy se naučit nové věci.

Děkujeme vám za to, že nejste lhostejní, že vedete děti, aby nebyly lhostejné, aby dokázaly pomoci, aby dokázaly podat pomocnou ruku tam, kde je zapotřebí a kdy je zapotřebí, že jste se všichni dokázali zastavit a se slunečnicí poslat naději dál. Naději každému nemocnému, každému, kdo doufá, že nevyléčitelná nemoc se stane vyléčitelnou.

Přehled vítězů a fotogalerii oceněných děl najdete v článku Děti rozzářily pacienty s roztroušenou sklerózou.

Více o celé kampani Rozsviťme ČR najdete na stránce projektu.

Přečtěte si vzkazy dětí ze 4. A z pražského Chodova, které nám poslaly pohlednice z výletu do pražské ZOO.


FOTOGALERIE

 • Chodov1
 • Chodov2
 • Chodov3
 • Jihlava1
 • Jihlava2
 • Jihlava3
 • Kourim-3
 • Kourim1
 • Kourim2
 • Radotin1
 • Radotin2
 • Radotin3
 • Radotin4
 • Radotin5
 • Radotin6