Stačí pouze být, říká vítězka literární soutěže

Čtyřiadvacetileté Kláře z Liberce diagnostikovali roztroušenou sklerózu na jaře 2020.


Kolečko lékařských vyšetření odstartovalo zhoršené vidění na pravé oko. Příčinu lékařka zpočátku nemohla odhalit a poslala Kláru ke specialistům, kteří odhalili roztroušenou sklerózu. Diagnóza nevyléčitelné nemoci pro ni byla šok. „Když mi lékaři řekli, co mi skutečně je, tak to pro mě bylo hodně náročné. Už nějakou dobu jsem byla členem internetových diskuzí, kam psali právě pacienti s roztroušenou sklerózou. Představila jsem si, že mě potkají všechny příznaky, o kterých tam lidé psali, například ochrnutí,“ vysvětluje Klára.

Brzy však zjistila, že při včasném záchytu onemocnění a vhodné léčbě mohou být projevy nemoci minimální. „Pacienti, kteří nemají akutní problémy, do diskuzí obvykle nepíší. S roztroušenou sklerózou se navíc pojí řada mýtů a předsudků a chvíli mi trvalo rozlišit, co mohu od své nemoci reálně očekávat,“ říká Klára. Přestože nyní nemá žádné příznaky, musela nemoci přizpůsobit svůj život. V práci si zařídila volno, aby mohla jezdit pravidelně k lékaři do jiného města. Třikrát týdně si navíc píchá injekce s léky.

Ani přes životní komplikace ale neztrácí pozitivitu. Pokračuje v dobrovolnické činnosti, které se věnovala před diagnózou roztroušené sklerózy. Radost jí také dělá práce učitelky v mateřské škole. Největší formou terapie je pro ni ale psaní příběhů a povídek. S jednou, nazvanou Pořád jsem to já, dokonce získala první místo literární soutěže Rozsviťme Českou republiku.

Akce, kterou tradičně pořádá Nadační fond IMPULS, má za cíl podporu pacientů s roztroušenou sklerózou a jejich blízkých. „Stačí pouze být. Předem se nestrachovat z toho, jak složitý a těžký život bude, když vidíme všechny problémy, strasti a utrpení okolo nás. Dovolme si být konstantně šťastní a pomozme tomu, aby mohli být šťastní i lidé okolo nás. Pojďme do toho všichni společně,“ píše ve své povídce.