Profesorka Kubala Havrdová je Ženou Česka

Významná neuroložka Eva Kubala Havrdová byla oceněna v prvním ročníku ankety CNN Prima News.


Anketa Žena Česka si klade za cíl ocenit jedinečné osobnosti, které za sebou nechávají skutečnou a nesmazatelnou stopu a svým příběhem oslňují a inspirují českou společnost. Vítězkou prvního ročníku ankety vyhlášené zpravodajskou multiplatformou CNN Prima NEWS a závodištěm Chuchle Arena Praha, se stala neuroložka prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc. která se specializuje zejména na léčbu a výzkum roztroušené sklerózy. Její práce a přínos v oblasti neurologie a roztroušené sklerózy, jejíž zkoumání a léčbu pomohla posunout dopředu, ji činí uznávanou nejen u nás, ale i ve světě.

„Jsem překvapená,“ komentovala své nečekané vítězství. „Byla tady spousta jmen, která jsou mediálně daleko známější. Já mám ráda, když mám užitečnou práci, a žádný ze získaných ocenění nebo titulů nebyl smyslem mého života. Smyslem mého života bylo vždy pomáhat těm, kteří to potřebují. Díky svému učiteli Petru Jedličkovi jsem nějak našla vztah právě k pacientům s roztroušenou sklerózou a podařilo se mi vlastně celý profesní život přežít s tím, že přicházejí nové a nové léky, které v době, kdy jsem skončila medicínu, nebyly. V současné době to už není diagnóza, která by určovala osud toho pacienta s tím, že skončí na vozíku,“ vysvětlovala dojatá profesorka.

Ta společně s titulem obdržela také Cenu Laty Brandisové, československé žokejky, dostihové jezdkyně a jediné vítězky Velké pardubické. Její legendární prvenství v nejtěžší steeplechase evropského kontinentu obdivoval v roce 1937 celý svět. Navíc v době, kdy Hitler hlasitě řinčel řetězy za hranicemi Československa a otevřeně hrozil invazí. 

Do ankety Žena Česka, kterou televize zveřejnila na začátku srpna 2023, poslali diváci na šest stovek jmen sportovkyň, spisovatelek, podnikatelek, političek, umělkyň, vědkyň či filozofek. Z nich vzešlo 10 nominovaných, z nichž vítěze vybrala odborná porota. 

Celým galavečerem provedla hosty elitní moderátorka CNN Prima NEWS Terezie Tománková a o hudební program se postaraly dámy z Eterea Trio. Více informací a fotografie ze slavnostního večera najdete na webu CNN Prima News.