Do maratonu se zapojily stovky Pražanů

Podpořily pacienty s roztroušenou sklerózou.


Více než 530 sportovních nadšenců se o víkendu v Praze zapojilo do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Cílem akce bylo upozornit na problémy lidí s tímto onemocněním a podpořit je v pohybu, který je pro ně důležitý. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na vybavení tělocvičen a rehabilitačních místností pro pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). 

Lidé s roztroušenou sklerózou i jejich blízcí cvičili ve FitnessAction a na dalších místech v Praze. Maratonci si vyzkoušeli lekce jógy, kruhové tréninky i box. Cílem MaRSu bylo motivovat pacienty po pandemii koronaviru znovu ke cvičení a změřit síly mohli všichni bez ohledu na svou fyzickou zdatnost.

„Pacienti měli k dispozici fyzioterapeuty, kteří jim s konkrétními cviky pomohli a poradili jim, jaké cvičení je pro ně vhodné,“ říká fyzioterapeutka Klára Novotná. Pohyb je totiž v boji s RS zcela zásadní. Pacienti by měli cvičit ideálně každý den, a to alespoň 20 minut, vhodná je i chůze.

„MaRS je impulzem ke cvičení, ale pacienti by měli cvičit i po skončení akce. Inspiraci najdou například v návodných videích, které pro ně připravili studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami na Univerzitě Karlově v Praze (APA FTVS UK). Odkazy na lekce najdou zájemci na www.maratonmars.cz,“ upozorňuje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci pořádal. 

Fotografie z pražské části maratonu i z dalších měst postupně sdílíme na našem Facebooku.