Lidé s roztroušenou sklerózou sázeli slunečnice

Pacienti s roztroušenou sklerózou vysadili v Kateřinské zahradě v Praze slunečnice.


Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku upozornila na problémy pacientů s tímto onemocněním. Součástí programu byly i odborné přednášky a ukázky rehabilitačních cvičení. Výtěžek z dobrovolných příspěvků poputuje mimo jiné na psychoterapii pacientů.

„Pacienti ocení také pomůcky pro rehabilitaci. Část výtěžku z dobrovolných příspěvků proto využijeme i na vybavení rehabilitačních místností v Praze a dalších regionech. Zdravotní cvičení je pro pacienty s RS velmi důležité. Musí pravidelně cvičit, chodit a právě rehabilitovat, aby zabránili tuhnutí svého těla,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci pořádá.

Událostí Rozsviťme Českou republiku upozorňovali pacienti s RS na svou nemoc a sázeli slunečnice, které symbolizují jejich boj s tímto onemocněním. V Kateřinské zahradě vysadili více než 20 slunečnic. „Podobně jako se slunečnice otáčejí za sluncem i pacienti s RS s nadějí vyhlíží moderní léčbu, která by jim zajistila plnohodnotný život navzdory jejich diagnóze,“ vysvětluje Kateřina Bémová.

Lidé se mohli zúčastnit i odborných přednášek zaměřených na léčbu RS a vyzkoušet si rehabilitační cvičení. „RS se může projevovat mimo jiné i psychickými změnami a depresemi. I z toho důvodu pořádáme pro pacienty různé aktivity, jako je sázení slunečnic nebo cvičební maraton. Akce jsou vždy přizpůsobeny tak, aby se jich mohli zúčastnit pacienti s různou mírou pohybových obtíží včetně lidí na invalidním vozíku,“ popisuje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., neuroložka z pražského centra při VFN. Diagnózu RS si od lékařů vyslechl i Tomáš Pokorný (31) z Prahy, který se o své nemoci rozhodl natočit krátký film jako první epizodu seriálu s názvem Co tě nezabije. „Pilotní díl zobrazuje příběhy pacientů s RS a ukazuje, že i když Vám do života vstoupila RS není důvod ztrácet smysl pro humor a vzdávat se,“ vysvětluje Pokorný. Seriál je k vidění na YouTube kanálu NF IMPULS.

Fotografie a videa ze sázení najdete na našem facebookovém profilu.