Na Petříně se bude soutěžit o speciální lyže Staki

Speciálně vyvinuté lyže vhodné pro ereskáře jsou hlavní výhrou maratonské Roztroušené stezky.


Stabilní a lehce ovladatelné lyže Staki ideální pro lidi s RS či po úrazech jsou hlavní výhrou, kterou si bude moci odnést účastník Roztroušené stezky na Petříně. Tu chystáme na pátek a sobotu 25. a 26. března v rámci 11. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou. Součástí interaktivního kilometrového okruhu, který má seznámit s neviditelnými příznaky RS jako brnění konečků prstů nebo rozostřené vidění, bude třeba paměťová hra nebo cvičení na jemnou motoriku.

Hlavní cena pro jednoho z pěti vylosovaných - lyže Staki - jsou pro některé z lidí trpících roztroušenou sklerózou jedinou možností, jak si užít zimních radovánek na lyžařských svazích. Někteří pacienti by klasické lyže neutáhli, necítili by se na nich jistě a netroufli by si na ně vůbec stoupnout. Díky Staki však mohou lyžovat poměrně bez problémů. „Jsou skvělé! Mám s nimi už tříletou zkušenost. Díky nim nemusím čekat, až si rodina zalyžuje. Můžu jezdit s nimi a užít si tu radost z pohybu. Mám RS, nohy mě trápí a ještě jsem po operaci menisku. Taková dvojitá zkouška. Nedám bez nich ani ránu,“ říká o nich Adéla Prokopcová.

Problémy s chůzí, stabilitou, koordinací, nejistotou anebo třeba jen oslabení některé z dolních končetin po úrazu či nehodě. Právě pro všechny ty, kteří se potýkají s některým z výše uvedeného, jsou speciální krátké lyže skvělou a někdy i jedinou volbou. „Staki mi pomohly překonat prvotní strach stoupnout si po dvou letech od úrazu a operace kolene znovu na svah. Bála jsem se zatížit zraněnou nohu klasickou těžkou lyží, vracela se mi vzpomínka na pád, při které lyže nevypnula a utrhla mi svou vahou tři vazy a meniskus. Díky Staki jsem kopec sjela, ani jsem nevěděla, jak,“ dodává k tomu Eva Vychodilová.

Necelý metr dlouhé a pod pět kilogramů vážící lyže se totiž velmi snadno ovládají, lehce zatočí, a když si v oblouku chcete přibrzdit, stačí se maličko zaklonit dozadu a lyže se svými speciálními patkami za vázáním zakousnou do sněhu i zledovatělého povrchu. „Zpočátku mi trošku dělalo problém zvyknout si na to, jak rychle a svižně i při minimálním úsilí dokážou na rozdíl od klasické lyže zatočit, člověka to však alespoň nutí jezdit opatrně a s respektem, což jako bývalá závodní lyžařka moc neumím. Když však získáte jistotu, není problém to ani pořádně rozjet. S vědomím, že v případě nouze máte za přezkáčemi pojistku v podobě „sáněk“, kterými si můžete kdykoliv přibrzdit,“ dodává Vychodilová.

Roztroušenou stezku na Petříně si budete moci projít v pátek 25. 3. od 14 do 18 hodin a v sobotu 26. 3. od 11 do 16 hodin. Více informací najdete na našem maratonském webu www.maratonmars.

O zkušenostech s lyžemi Staki čtěte také v naší rubrice O čem píše život