Lidé s roztroušenou sklerózou rozzářili Česko

Více než 700 slunečnic zasadili lidé s roztroušenou sklerózou na deseti místech po celém Česku.


Akcí Rozsviťme Českou republiku upozorňují na nemoc, kterou v tuzemsku trpí více než 20 tisíc lidí. „Letošním ročníkem jsme se snažili především upozornit na důležitost psychoterapie pro pacienty s RS. Její dostupnost je bohužel stále nedostatečná a bylo by potřeba dvakrát více psychoterapeutů, než nyní máme. Víme totiž, že zánět mozku negativně ovlivňuje psychiku pacientů a deprese mohou být palčivým průvodním jevem RS,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci organizuje ve spolupráci s regionálními pacientskými organizacemi Roska.

Nedostatek psychoterapeutů pociťuje dlouhodobě také lékařka Eva Kubala Havrdová z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha. „Psychoterapii považujeme za samozřejmou součást péče o pacienta. Problém je, že psychoterapeut nemůže být součástí zdravotnického týmu, protože nemocnice ho nemá jak zařadit a jak zaplatit. Takže většina specializovaných center platí své psychoterapeuty pomocí různých nadačních fondů a peněz z jiných zdrojů,” upozorňuje MUDr. Havrdová a doufá, že v budoucnu bude systémově uznáno, že jde o integrální součást péče.


Nechat si pomoci není ostuda

Vědecké studie poukazují na nutnost psychoterapeutické péče. „Je nutné, aby pacient věděl, že se má kam obrátit a že může požádat o pomoc. Aby věděl, že není žádná ostuda, že si s chorobou sám neví rady, protože tu cestu už někdo prošlapal před ním,” dodává neuroložka Havrdová. Podle ní tito pacienti trpí úzkostmi a depresí, například, když jim je tato diagnóza sdělena ve velmi mladém věku. „Jen si to představte. Víte, že máte život před sebou a najednou je vám sdělena diagnóza, se kterou budete žít až do smrti. Možná vás invalidizuje, možná už za týden, za rok nebo za deset let. Tohle se vůbec nedá předpovědět,” dodává lékařka.

Občanské aktivity proto usilují o změnu systému, aby byly psychoterapeutické služby dostupnější. „Zdravotnický personál je opravdu zaneprázdněný. Mají toho hodně, jsou ve stresu a jsou rádi, že stíhají svoji práci. Když se mají rozmyslet, jestli podají antibiotika, nebo si budou povídat, tak samozřejmě zvolí první možnost,” popisuje své zkušenosti psychoterapeutka Pavla Doláková z organizace PRO Gaudia.

Psychoterapeut by měl mít podle ní své oficiální místo v nemocnici. „To, co pojišťovna dává na léčbu, by mělo pokrývat i tyto služby. Dnes tomu tak ale není. Lékaři se profesionálně soustředí na tělo, ale nemají kapacitu řešit, jak se člověk cítí po psychické stránce. Přitom je dokázáno, že psychika má na náš zdravotní stav zásadní vliv,” říká psychoterapeutka.


Na sázení slunečnic navazuje soutěž

Na podporu psychoterapie se prostřednictvím Rozsviťme Českou republiku podařilo vybrat 120 tisíc korun. Akce zároveň upozorňovala na neviditelné příznaky nemoci, které jsou pro druhé často obtížně pochopitelné. „Nejproblematičtější je únava, ale také problémy s jemnou motorikou. Pokud nezažijete na vlastní kůži, jak náročné může být pouhé zapnutí knoflíčku u košile, tak to většinou nedokážete dobře pochopit,“ říká Bémová.

Pacienti spolu s lékaři, zdravotními sestrami i svými blízkými zasadili více než 700 květin. Symbolicky tak upozornili na to, že si diagnózu RS každoročně vyslechne přibližně 700 nových pacientů. „Do akce Rozsviťme Českou republiku se tradičně zapojují regionální organizace Roska. Například v Hradci Králové se pacientům podařilo letos společně vypěstovat 333 sazenic, které jsme poté společně zasadili. Chtěla bych proto poděkovat všem aktivním pacientům i jejich rodinným příslušníkům,“ doplňuje Bémová.

Na akci Rozsviťme Českou republiku navazuje výtvarná a literární soutěž pro děti i dospělé. Tématem letošního ročníku je motto „Co oči nevidí“, které odkazuje právě k neviditelným příznakům RS. Zájemci mohou svá díla posílat do 30. září, poté soutěž vyhodnotí jak internetová, tak odborná porota. Ve výtvarné kategorii soutěží předškoláci a školáci prvního a druhého stupně. Literární díla pak mohou vedle školáků a studentů středních škol posílat i dospělí.


 Bohatou fotogalerii ze sázení slunečnic po celé republice najdete na našem Facebooku.