Stovky slunečnic putují k seniorům

Stovky slunečnic, které namalovaly děti z mateřských a základních škol pro kampaň Rozsviťme ČR, podpoří Ježíškova vnoučata.


Účelem kampaně Rozsviťme Českou republiku, je pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou, symbolem projektu je právě slunečnice. Výtvarná díla dětí z celé republiky, která se letos sešla ve stejnojmenné soutěži, pomohou hned dvakrát. Organizátoři je totiž věnují seniorům v rámci vánoční akce Ježíškova vnoučata.

První cenu v internetovém hlasování získala v kategorii nejmladších dětí Valerie Zieglerová z mateřské školy v Jihlavě. V kategorii I. a II. stupeň základní školy vyhráli Ivošek Palec a Jana Koubová, oba ze ZŠ Kamenice nad Lipou. Speciální ocenění získali žáci 4. C z pražské ZŠ Radotín za velkoplošný obraz. Výherci dostanou knihy a vstupenky do divadla.

„Všechno, co děti nakreslily, bylo neuvěřitelně optimistické a bylo vidět, že si s obrázky daly opravdu velkou práci,“ popisuje za organizátory Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS a doplňuje: „O vítězích rozhodovalo internetové hlasování a další speciální ceny udělila odborná porota. Letos jsme poprvé uspořádali také literární soutěž, do které se zapojily jak starší děti, tak dospělí.“

Porotu nejvíce zaujala literární díla žáků ze ZŠ Radotín, ZŠ Kouřim a pražské Střední průmyslové školy sdělovací techniky. Mezi dospělými zabodoval Pavel Mrština z Domova sv. Josefa v Žirči, kde se specializují na péči o pacienty s roztroušenou sklerózou.

Obrázky dětí letos pomohou hned dvakrát. „Sešlo se nám mnoho krásných příspěvků a byla by škoda, aby zůstaly v šuplíku. Věnujeme je proto na projekt Ježíškova vnoučata, a rozzáříme tak dny dalším lidem,“ popisuje Kateřina Bémová.


Obraz jako symbol síly

Podle třídní učitelky 4. C ZŠ Radotín Růženy Havránkové pro děti vůbec nebylo důležité, že jde o soutěž. „Podstatné pro ně bylo, že mohly svými dílky dodat pacientům energii. Před vlastním tvořením jsme si povídali o roztroušené skleróze a o tom, co slunečnice symbolizuje,“ popisuje třídní učitelka a pokračuje: „Děti slunečnici vnímaly jako světlo naděje pro pacienty. Každý nakreslil svoji květinu a vystřihl ji. Pak děti společně namalovaly obraz, děvčata zem a chlapci nebe, a vystřižené slunečnice na něj nalepily. Obraz tak představoval symbol síly, jako když se jednotlivci spojí v ochotě pomoci. Každý pak napsal o slunečnici i svůj literární příspěvek.“

Nadšení pro dobrou věc přenesly do svých výtvarných děl i děti ze základní umělecké školy v Kamenici nad Lipou. „Žáci z naší školy se pravidelně podílejí na různých dobročinných akcích, zejména pro místní farní charitu. Projekt Nadačního fondu IMPULS tak pro ně byl další příležitostí, jak někomu pomoci,“ říká Zdeňka Jůnová, která učí výtvarnou výchovu na základní škole a základní umělecké škole v Kamenici nad Lipou a která dětí při malování vedla.

Současně si s nimi povídala o smyslu projektu, o tom, co je roztroušená skleróza, jak se projevuje a také o tom, jak každý z nás může nemocným lidem pomáhat. „Fantazie dětí je nekonečná, proto jsem je v tvoření nikam nesměřovala, nechala jsem jim volnou ruku,“ vysvětluje paní učitelka a pokračuje: „Obrázky malovalo 60 dětí, společně jsme vybrali ty nejzdařilejší a poslali je Nadačnímu fondu IMPULS.“ To, že její žáci vyhrály ve dvou kategoriích, Zdeňku Jůnovu moc těší. „Důležitější než vítězství, je ale hřejivý pocit z toho, že děti činností, která je baví, udělaly radost dalším lidem.“


NIKDY NENÍ BRZY DOZVĚDĚT SE DŮLEŽITÉ VĚCI

Kampaň Rozsviťme Českou republiku odstartovala na jaře. „Lidé podpořili pacienty společným sázením slunečnic a finančními příspěvky. Cílem letošního ročníku je podpora rehabilitace a psychoterapie pacientů, což jim pomůže žít plnohodnotný život navzdory nemoci,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. „Roztroušená skleróza je velmi vážná diagnóza, která může zasáhnout do života každého z nás. Čím více o ní budeme vědět, tím lépe se s ní pak můžeme vypořádat. Proto jsme rádi, že kampaň svou tvorbou podpořily školky a školy a učitelé dětem při tvoření vysvětlovali základní informace o nemoci. Nikdy totiž není brzo naučit se důležité věci,“ uzavírá Kateřina Bémová.

Také během předávání diplomů a cen ve školách a školkách se děti dozvěděly důležité informace o roztroušené skleróze a mohly si také prostřednictvím her zkusit, jak se asi pacient s touto chorobou cítí, třeba během stavění kostek v rukavicích. Školní děti si mohly také potrénovat paměť během Kimovy hry a jemnou motoriku při skládání našeho MaRSího puzzle.

V mateřských školách děti naoplátku připravily vystoupení, ve školce Karlická v Černošicích třeba recitovaly a tancovaly. „Na dětech je nejlepší, že vidí svět takový jaký je, na nic si nehrají a jsou upřímné, obrázek kreslily s nadšením," říká učitelka Anežka Abelová o Kristýně Lietavcové a Jonáši Vychodilovi, jejichž společné dílo získalo jednu z cen poroty. „Každý takovýto počin, který podporuje znevýhodněné lidi, má obrovský význam. Nám projekt pomohl ve výchově dětí k ohleduplnosti a citlivosti vůči nemocným," dodává učitelka. 


Všechna soutěžní díla a kompletní přehled hlasování najdete ZDE.

Podívejte se na výsledky hlasování ve výtvarné části soutěže.

Podívejte se na výsledky hlasování v literární části soutěže.

Další fotografie z předávání cen a diplomů najdete na našich facebookových stránkách.


FOTOGALERIE

 • Kamenice_Ivos_Palec
 • Kamenice_Jana_Koubova
 • MS_Cernosice
 • MS_Cernosice_Kristynka_Jonas
 • MS_Cernosice_viteznyobrazek
 • MS_Cernosice_vystoupeni
 • MS_MasinkaJihlava
 • MS_Masinka_Jihlava
 • Slunecnice_Kamenice
 • ZSKourim
 • ZS_Radotin_4C
 • ZS_Radotin_4C_RuzenaHavrankova
 • ZS_Radotin_6C
 • ZS_Radotin_BaraPanackova
 • ZS_Radotin_Kimovahra
 • ZS_Radotin_stavenikostek