Děti rozzářily pacienty s roztroušenou sklerózou

Stovkami slunečnic na fotkách i obrázcích podpořily děti základních a mateřských škol kampaň Rozsviťme ČR.


Symbolem projektu Nadačního fondu IMPULS, který pomáhá pacientům s RS, je právě slunečnice. Děti z celé republiky ji ztvárnily v mnoha podobách.

První cenu v kategorii Malování získaly Nela Barabášová a Eliška Holá ze základní školy Kouřim. Fotografickou soutěž vyhrála 4. A z pražské ZŠ Chodov. Výherci dostanou společenské hry a návštěvu ZOO.

„Všechno, co děti nakreslily a nafotily, bylo neuvěřitelně optimistické, a těžce jsme se rozhodovali, kdo vyhraje,“ přiznává fotograf a cestovatel Aleš Zajíček, který se s nemocí také potýká a který zasedl v porotě zároveň s první dámou české violy Kristinou Fialovou a výtvarnicí a sochařkou Zuzanou Čížkovou.

„Do projektu Rozsviťme jsme se zapojili už v počátku – slunečnici si na konci školního roku zasadil každý z naší třídy. Přes prázdniny se děti o rostlinky staraly a v září jsme se s výpěstky společně vyfotili. Dětem jsem vyprávěla skutečný příběh pacienta s RS, aby pochopily, co nemoc způsobuje a jak můžeme pomáhat,” říká Mgr. Petra Malcová, třídní učitelka 4. A ZŠ Chodov.

„O nemoci s dětmi mluvíme už delší dobu. Dokonce jsme zjistili, že některé děti se s RS ve svém okolí už setkaly,” doplňuje Mgr. Marie Bílková ze ZŠ Kouřim a dodává: „Z vítězství našich žákyň máme velkou radost, dívky jsou nadšeny, že jim cenu přijedou zástupci Nadačního fondu IMPULS předat osobně.”

Kampaň Rozsviťme Českou republiku odstartovala letos na jaře. „Lidé společným sázením slunečnic a finančními příspěvky podpořili pacienty, a rozzářili tak jejich dny. Cílem letošního ročníku je podpora rehabilitace a psychoterapie pacientů, což jim pomůže žít plnohodnotný život navzdory nemoci,“ vysvětluje za organizátory projektová ředitelka Nadačního fondu IMPULS Jana Vojáčková.

„Roztroušená skleróza je velmi vážná diagnóza, která může zasáhnout do života každého z nás. Čím více o ní budeme vědět, tím lépe se s ní pak můžeme vypořádat. Proto jsme rádi, že kampaň svou tvorbou podpořily školky a školy a učitelé dětem při tvoření vysvětlovali základní informace o nemoci. Nikdy totiž není brzo naučit se důležité věci,” popisuje.


Přehled vítězů

Fotografická soutěž – třída 4. A ZŠ Chodov, Praha

Malovací soutěž

1. místo: Nela Barabášová a Eliška Holá, ZŠ M. Šolleho, Kouřim

2. místo: Henrieta Ella Hralová, ZŠ Chodov, Praha

3. místo: Klára Vychodilová, ZŠ Praha-Radotín; Dita Pánková a Klára Kudláčková, MŠ Mašinka, Jihlava

Cena poroty: Kristián Cznac, MŠ Mašinka, Jihlava; Vojtěch Vychodil, ZŠ Praha-Radotín

 

Předávání cen

• 27. 11. – MŠ Mašinka, Demlova 34a, Jihlava (v 15 hod.)

• 30. 11. – ZŠ Chodov, Květnového vítězství 57, Praha 4 (ve 12 hod.)

• 1. 12. – ZŠ Praha-Radotín, Loučanská 3, Praha 16 (v 11 hod.)

• 5. 12. – ZŠ M. Šolleho, Československé armády 626, Kouřim (v 10 hod.) 


FOTOGALERIE

  • Dita-Pankova
  • Henrieta-Hralova
  • Klara-Kudlackova
  • Klara-Vychodilova
  • Kristian-Cznac
  • Nela-Barabasova-a-Eliska-Hola
  • Trida-4A-ZS-Chodov
  • Vojtech-Vychodil