Aleš Zajíček: V každém může vyklíčit semínko pomoci

Je třeba najít ten správný pomáhací provaz, říká porotce soutěže Rozsviťme ČR fotograf Aleš Zajíček.


S NFI spolupracuješ už delší dobu, fotíš, přednášíš… Teď ses ocitl v roli soutěžního porotce. Jaké to bylo?
Roli porotce jsem přijal jako zástupce obce sklerotické. Pro NFI jako ambasadoři s mou drahou polovičkou příležitostně pracujeme rádi. Vždyť NFI pomáhá nejen nám registrovaným, ale i těm, kterým tato nemoc do života teprve vstoupí. Proto dělat porotce je i takovou odměnou. Odměnou za vše, co všichni děláme pro náš život. Život šťastnější a spokojený.

Jaký přínos v celém projektu Rozsviťme Českou republiku spatřuješ a co tě na něm nejvíce zaujalo?
Akce Rozsviťme ČR je myšlenka, která má budoucnost před sebou. Nejde o to spustit nějakou lavinu, ale spíše poukázat na fakt, že lidé žijící s roztroušenou potvorou jsou a doufám i dále budou aktivní ve společnosti a mají i podporovatele svých projektů. Vždyť pomáhat je tak snadné, jen je třeba najít ten správný pomáhací provaz, kterým poté můžeme společně pohnout tím, čím je právě potřeba. Přidáme-li k tomu i něco pěkného na koukání a přivonění, v nejednom člověku může vyklíčit imaginární semínko pomoci v době budoucí.

Bylo pro tebe coby fotografa těžší vybírat vítěznou fotografii, nebo malované obrázky?
Fotografie je jednodušší, neboť ji bereš jako dokument. Dokument, který zachycuje, jak jsme rozsvítili svět. Kdežto obrázky jsou i o fantazii, není tam nikde žádný předem daný model. Toto též ovlivňovalo hodnocení jednotlivých autorů.

Podle jakých kritérií jsi obrázky hodnotil? Dal jsi spíše na prvotní pocit, nebo tě zaujalo neotřelé ztvárnění, či styl provedení? Překvapilo tě něco u jednotlivých děl?
Vybírat jako porotce obrázky bylo stejné, jako vybrat mé obrázky třeba pro nějakou fotosoutěž. Zde máš také dané téma, vybereš jich daleko více a poté vybíráš třeba právě jen tři. Víš, že musíš něčím zaujmout, mít něco navíc, malinko se i odlišit. Zde bylo spíše složitější rozhodnout o pořadí vybraných děl, neboť ze všech prací byla cítit radost a zodpovědnost při jejich tvorbě.

Jsi autorem Pomáhacího kalendáře pro NF IMPULS, který už letos visí v řadě domácností, kanceláří i ordinací. Pověsil by sis na oplátku nějaký z obrázků domů na zeď?
Pověsil bych si domů na zeď klidně kalendář z obrázků. Vždyť u takového kalendáře není vůbec důležité, kdo je autorem, nýbrž jaký má obsah či sdělení. Zde by se vše pěkně skloubilo - obrázky potěší a ještě jsou pro dobrou věc.


Aleš Zajíček (50)

Nadšený cestovatel a zapálený fotograf. Se svou partnerkou Janou provozuje webové stránky www.zajicinacestach.cz. S roztroušenou sklerózou bojuje od března 2013, ale i přes nemoc je velice aktivní, pracuje ve správě nemovitostí a pomáhá Nadačnímu fondu IMPULS, kde fotí a přednáší. Letos připravil už 2. Pomáhací kalendář z fotografií ze svých cizokrajných cest.