Režisér Staněk: Chceme pacientům dodat sílu a sebevědomí

Krátkometrážní dokumentární film Vojty Staňka a Filipa Tatara Roztroušený svět uvidíte v premiéře už 31. května.


Stane se tak během Večera ke Světovému dni roztroušené sklerózy Pražské křižovatce. Absolventský snímek studentů 4. ročníku oboru filmové tvorby Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Panské vypráví životní příběh veterinárního lékaře Romana Kvapila, který už 14 let bojuje s roztroušenou sklerózou. Dokument odhaluje, jak nemoc změnila jeho život, jak se potýkal s následky choroby, jak se s ní dokázal smířit, a tak nad ní částečně zvítězit.

Režiséra snímku Vojty Staňka jsme se zeptali na pár otázek.


Proč jste se rozhodli pro dokumentární film?
Byla to souhra náhod a osudu. Původně jsme s Filipem měli točit jako absolventský projekt hraný film, protože to je směr, kterým se chci v budoucnu ubírat. O letních prázdninách jsme psali scénář, jenže nakonec nám došlo, že zkrátka dva měsíce na kvalitní scénář i krátkého hraného filmu je prostě málo. A tak jsme se rozhodli, že si zvolíme „jednodušší“ dokument.

A jak jste se dostali k tématu roztroušené sklerózy?
Shodou okolností v tom přemýšlení nad námětem jsem od známých čím dál častěji slýchal o roztroušené skleróze a vtom přišla jedna naše milá učitelka, která nám zprostředkovala námět pana Milana Navrátila v podobě příběhu Romana Kvapila. Přišlo mi jako skvělý nápad udělat projekt, který bude nějakým způsobem společensky hodnotný a mohl by i někomu reálně pomoci, a hlavně mít nějaký školní přesah. Takže jsme vzali jako výzvu atraktivně natočit film o takovém těžce uchopitelném tématu.

Proč příběh právě Romana Kvapila?
Nechtěli jsme ukazovat nějaké extrémní případy, a tím divákům navodit strach. Naším záměrem je přesný opak, chceme pacientům dodat sílu a podpořit jejich sebevědomí v boji proti RS. Osobně si myslím, že jeho příběh je velmi inspirativní, i vzhledem k jeho aktivitě - „založení“ projektu Maraton s roztroušenou sklerózou. Pan Kvapil chce pomoci lidem trpícím touto chorobou, což byl vlastně bod, od kterého se odrazila naše společná myšlenka a společný cíl. A to byl taky asi hlavní důvod, proč na náš projekt pan Kvapil kývnul.

Jak dlouho probíhalo natáčení?
Samotných natáčecích dnů jsme měli šest, ovšem s tím, že jim předcházela spousta příprav, schůzek a produkčních komplikací. Materiálu se nám podařilo posbírat lehce přes šest hodin, ale samotný snímek bude dlouhý přibližně čtrnáct minut.


Více informací o filmu Roztroušený svět, fotogalerii z natáčení a trailer najdete v článku Roztroušený svět veterináře Romana Kvapila.

Více informací o akcích pořádaných u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy a o Večeru v Pražské křižovatce, kde bude snímek uveden v premiéře najdete v článku Světový den roztroušené sklerózy přinese řadu akcí.


Partneři filmu

Nadační fond IMPULS

SPŠ ST

Biofilms

Panalux

Cinepost

Los Rentalos