Maraton s roztroušenou sklerózou je tu! pošesté

Na pomyslnou startovní čáru cvičebního maratonu se postaví až 3 tisíce lidí z 26 měst Česka i zahraničí. Účastnit se může každý.


Do sportovního se letos již pošesté převlečou lidé s roztroušenou sklerózou (RS), jejich příbuzní, přátelé, ale i lékaři, terapeuti, zdravotní sestry a známé osobnosti, aby cvičením pomohli nemocným s roztroušenou sklerózou. Startuje netradiční cvičební Maraton s roztroušenou sklerózou - MaRS 2017.

Akce vypukne právě dnes, v pátek 3. března ve Fitness Action v Praze 4, kde se cvičí nepřetržitě 24 hodin. K ní se postupně přidá dalších 25 měst v Česku, na Slovensku, ve Švýcarsku, Francii a nově i v Polsku a Turecku. Celá akce vyvrcholí v sobotu 4. března pražským koncertem skupiny Maranatha Gospel Choir.

„Na MaRSu je krásné to, že se na pár hodin může stát „sportovcem“ úplně každý. Tady totiž není podstatné podávat výkony, ale zúčastnit se, a to třeba i s handicapem,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který je hlavním pořadatelem akce.

Každoročním cílem MaRSu je vyvracet mýty spojené s nemocí a upozornit na to, že je pohyb pro lidi s RS prospěšný. „Z dobrovolného vstupného, které na MaRSu vybereme, hradíme pacientům aktivity nebo zdravotní pomůcky, na které pojišťovny nepřispívají,“ vysvětluje Kateřina Bémová. Minulý rok se ve 23 městech vybralo 268 445 korun.

V tomto roce se MaRS soustředí na psychickou stránku nemoci. Ve vybraných městech bude k dispozici psychoterapeut, který lidem s RS představí možnosti kognitivního tréninku a relaxace.

„Účastníci si mohou vybírat z mnoha sportovních aktivit. Mezi ty nejoblíbenější patří kruhový trénink, pilates, jóga, tai-chi nebo plavání. Procvičit si budou moci nejen tělo, ale i mysl při stolních hrách na podporu paměti a nejrůznějších kvízech,“ uvedla fyzioterapeutka Klára Novotná.

Kromě Prahy se do maratonského cvičení zapojí také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.

Ambasadorkou letošního ročníku se stala profesionální golfistka Šideri Váňová, která přijde maratonce podpořit spolu s dalšími známými osobnostm, jakými jsou Jan Čenský nebo herečka Dana Kolářová. Ze sportovců se mezi účastníky tradičně objeví například Ilona Burgerová a její kolegyně, basketbalistky USK Praha, tým amerických fotbalistů Prague Black Panters a amerických fotbalistek Black Cats.

Podrobné informace o maratonu MaRS 2017 naleznete na stránkách http://maratonmars.cz/

Přijďte si zacvičit a podpořit dobrou věc i Vy!

Kam dál?

Seznam všech sportovišť MaRS 2017
Podrobný rozpis cvičení na všech místech v ČR
Program ve FitnessAction Praha 4
Informace o maratonském cvičení v zahraničí

Aktuální informace, fotky a videa ze cvičení najdete na Facebooku NF IMPUS a Facebooku Maratonu cvičení s RS.

Přímý přenos ze cvičení v Praze sledujte na https://www.youtube.com/c/PRAHAMaRS nebo https://www.youtube.com/channel/UCNVRlBCikAIQSHWEodkqykA