NF IMPULS předal vánoční dárek za více než tři miliony korun

Netradiční vánoční dárek obdržela Všeobecná fakultní nemocnice v Praze od Nadačního fondu IMPULS. 

Dva moderní přístroje pro diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy za 3 142 748 tisíc korun poslouží pacientům RS centra zdejší Neurologické kliniky.

Ředitelka Dana Jurásková ve své řeči připomněla pohnuté události posledních dní. "My se snažíme navracet lidi zpátky do života, bohužel v Evropě se mezitím dějí věci, které to hatí," řekla.

Po slavnostní části předání daru byly oba přístroje předvedeny v praxi. První z nich prezentovala přítomným novinářům neuroložka Jana Lízrová Preiningerová. Přístroj Spectralis umožňuje rychlé a nadstandardní vyšetření oční sítnice, které odhaluje velmi častá zraková postižení. Lékaři z pražského RS centra na něm za posledních 12 měsíců provedli už více než 1500 vyšetření. "Jde o neinvazivní, rychlou, přesnou a pro lidské tělo celkově nezatěžující metodu, je tedy ideální pro lékaře i pacienta,“ vysvětlila lékařka.

Fyzioterapeutka Klára Novotná poté všem ukázala, jak funguje vyšetřovací systérm GAITRite, speciální koberec pro měření časoprostorových parametrů chůze. VFN predani 444x330 02Senzory v koberci snímají délku jednotlivých kroků a délku trvání jednotlivých fází kroku. Koberec je připojen k notebooku se speciálním softwarem, na němž se vyšetřujícímu okamžitě zobrazují výsledky. "Díky přesnému měření, které systém GAITRite poskytuje, může být přesněji zhodnocen vliv farmakologické nebo rehabilitační léčby na parametry chůze," objasnila Novotná.

RS centrum při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze mělo možnost oba přístroje od NF IMPULS již vyzkoušet. Od letošního prosince budou díky štědrému daru v jeho vlastnictví. „RS centrum Všeobecné fakultní nemocnice v Praze podporujeme stabilně od roku 2001. Za tuto dobu jsme věnovali vybavení, léčebné a rehabilitační přístroje či finanční příspěvky ve výši více než 9 milionů korun. Jak se ukázalo, fungující spolupráce mezi neziskovým sektorem a nemocnicí pomůže zajistit pacientům služby, na které nezbývají peníze z veřejných zdrojů,“ doplnila Kateřina Bémová.