Sbor Chrapot zazpívá pro pacienty s RS

Komorní pěvecký sbor Chrapot z Mělníka bude na letošním vánočním koncertě zpívat pro pacienty s roztroušenou sklerózou. 

Soubor pod vedením Marie Maříkové vystoupí v úterý 20. prosince od 18 hodin v Husově domě. Dobrovolné vstupné bude věnováno Nadačnímu fondu IMPULS.

Během vystoupení zazní spirituály (V jeslích dítě spinká či Joy to the World), písně popové (Ryby rybě od Ledeckého nebo Dál sníh padá od Kotvalda) i lidové (Byla cesta ušlapaná či Na nebesích už hvězdička). "Ve svém repertoáru záměrně držíme velký žánrový rozsah," vysvětluje pestrou skladbu písní Marie Maříková a dodává: "Často vyzýváme ke zpěvu i publikum. Letos si zazpíváme společně od Spirituál kvintetu Vá jou váj nebo lidovou Narodil se Kristus Pán."

Pětadvacetičlenný Chrapot pořádá adventní koncerty pravidelně a vždy část výtěžku dává na charitativní účely. "Mnohokrát už jsme tak přispěli na opravu kostelů na Mělníku," prozrazuje Maříková. Letos se členové souboru rozhodli udělat změnu a dobrovolné vstupné v celé výši půjde s laskavým svolením místního faráře do NFI. "Volba padla na fond IMPULS proto, že známe osobně několik lidí, kteří se potýkají s roztroušenou sklerózou. Od nich víme, že tento fond opravdu pomáhá," vysvětluje současná sbormistryně.

Soubor založila v roce 1992 na neratovickém gymnáziu Hana Šmídová, mělnická učitelka hudby, která jej vedla až do roku 2006. Vždy byl zaměřen na žánrově pestrou hudbu – od barokní přes klasickou po moderní, skladby duchovní i jazzové, spirituály nebo lidové písně. A proč právě Chrapot? "Část souboru byla při první přehlídce nastydlá, a tak jsme to vyřešili šalamounsky, abychom případný neúspěch svedli na neratovické ekologické prostředí. Pak už jsme se dostali do povědomí a bylo nám líto se přejmenovat," vysvětluje zakladatelka Šmídová.