Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí slunečnice

Desítky slunečnic zasadí v pondělí 21. června pacienti s roztroušenou sklerózou v Kateřinské zahradě v Praze.


Happening s doprovodným programem se letos uskuteční s podtitulem (ne)dostupnosti psychoterapeutické péče. Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku odstartuje ve 13 hodin. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes 20 000 lidí a poukázat na zlepšení možností léčby a dostupnosti psychoterapeutické péče. „Na některé pacienty s roztroušenou sklerózou špatně doléhála pandemie koronaviru. Nemohli docházet na pravidelná cvičení a upadali do sociální izolace. Věřím proto, že je tradiční sázení slunečnic potěší a povzbudí,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který Rozsviťme ČR pořádá.

V Kateřinské zahradě čekají na návštěvníky vedle samotného sázení slunečnic i odborné přednášky nebo ukázky rehabilitačních cvičení. „Povídání o roztroušené skleróze si pro pacienty a jejich blízké připraví paní profesorka Eva Kubala Havrdová, která vede Centrum pro léčbu roztroušené sklerózy v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Dále jsme do programu zařadili přednášku zkušené psychoterapeutky, jelikož pacienti s RS často trpí úzkostmi a depresemi,“ upozorňuje Kateřina Bémová.

Rozsviťme ČR se koná u příležitosti Světového dne pacientů s roztroušenou sklerózou a slunečnice jsou jejich symbolem. „Stejně jako se slunečnice otáčí za sluncem, tak se i lidé s roztroušenou sklerózou upínají k naději na plnohodnotný život. My se snažíme o této nemoci, za niž lidé nemohou, zvýšit povědomí. A to jak mezi pacienty, tak i mezi zdravými lidmi,“ říká Kateřina Bémová.


Nedostupnost psychoterapeutické péče

Zástupci odborné veřejnosti chtějí také upozornit na stav, kdy je nedostatek klinických psychoterapeutů, a proto je potřeba tento obor změnit. „Považuji za správné hlídání profesní způsobilosti v oblasti psychoterapie na určité zdravotnické úrovni. Pak je tu však celá škála problémů, které nespadají do oboru speciální psychiatrie a kde je možné neméně kvalitně pomoci předcházet nejhoršímu. Proto si myslím, že nám v odborné sféře chybí článek řetězce pomáhajících profesí, který by vedl odbornou terapii v té sociální, nikoli zdravotní oblasti,“ říká poradenský psycholog Mgr. Hynek Latta z multidisciplinárního týmu Neurorehabilitačního centra SAREMA.

Proto vznikají občanské aktivity na změnu systému v poskytování psychoterapeutických služeb. Například nezisková organizace PRO Gaudia poskytuje odbornou péči v oblasti psychoterapie a psychosociální podpory a vzdělává zdravotní personál a další pomáhající pracovníky v tom, jak využít psychoterapeutické prostředky v komunikaci s nemocnými a jejich blízkými. „Zdravotnický personál je opravdu zaneprázdněný. Mají toho hodně, jsou ve stresu a jsou rádi, že stíhají svoji práci. Když se mají rozmyslet, jestli podají antibiotika, nebo si budou povídat, tak samozřejmě zvolí první možnost,” popisuje ze své zkušenosti psychoterapeutka Pavla Doláková z organizace PRO Gaudia.

Problém nízké dostupnosti psychoterapie a psychosociálních intervencí se ukazuje jako zásadní i v rámci reformy péče o duševní zdraví, která aktuálně v České republice probíhá a aktivně ho řeší i Ministerstvo zdravotnictví. To ustavilo odbornou pracovní skupinu, která řeší posílení psychoterapeutické péče a intervencí ve zdravotnictví, ale také pravidla uplatnění psychoterapeutického vzdělání mimo zdravotnictví tak, aby bylo možné i tyto profesionály efektivně se zdravotní péčí propojit a podpořit jejich působení všude tam, kde jsou potřeba.


Zasaďte s námi slunečnice, a rozsviťte společně s námi život lidem s RS.

28. 5. 2021 Klimkovice (Ostrava + Frýdek - Místek) 13:00
31. 5. 2021 České Budějovice 14:00
1. 6. 2021 Teplice 16:00
4. 6. 2021 Chomutov 10:00

17. 6. 2021 Hradec Králové 16:00
21. 6. 2021 Praha, Kateřinská zahrada 13:00
22. 6. 2021 Olomouc 9:00
22. 5. 2021 Brno 13:00
25. 6. 2021 Jihlava 10:30
26. 6. Domov sv. Josefa, Žireč
29. 6. 2021 Kroměříž 15:00